Nowy kierunek: Arteterapia z wykorzystaniem współczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych

Arteterapia z wykorzystaniem współczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych – to nowy kierunek studiów podyplomowych, jaki od nadchodzącego roku akademickiego uruchamia Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Nauka potrwa trzy semestry.

Po wielu miesiącach nauki zdalnej dzieci i młodzież wracają do szkół. Specjaliści są zgodni co do tego, że ten powrót będzie trudny oraz że będzie stanowił ogromne wyzwanie i dla uczniów, i dla nauczycieli. Młodzi ludzie mogą przejawiać zaburzenia emocjonalne, a wówczas uwzględnienie zajęć terapeutycznych w szkole okaże się niezbędne. Stąd pomysł na uruchomienie nowego kierunku.

Studenci nowego kierunku będą mieli okazję zaznajomić się ze sprawdzonymi i nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu arteterapii. Poznają nie tylko te szerzej znane formy arteterapii – takie jak np. terapia przez teatr, biblioterapia czy muzykoterapia, ale również metody innowacyjne, które dopiero zaczęły być wykorzystywane w praktyce terapeutycznej XXI wieku i stanowią swoistą odpowiedź na zapotrzebowanie wynikające z rosnącej liczby zaburzeń wywołanych nadmierną ilością czasu spędzanego w świecie wirtualnym.