Biologia molekularna z elementami biotechnologii

Studia podyplomowe Biologia molekularna z elementami biotechnologii są studiami doskonalącymi umożliwiającymi pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz zdobycie umiejętności praktycznych w zakresie biologii molekularnej i podstaw biotechnologii oraz umiejętności dodatkowych przydatnych w pracy zawodowej.
W toku nauki realizowanych jest łącznie 296 godzin zajęć dydaktycznych z czego ponad połowa przypada na ćwiczenia laboratoryjne w czasie których słuchacze samodzielnie lub w grupach wykonują doświadczenia i analizy. Taka forma ćwiczeń umożliwia opanowanie procedur laboratoryjnych w sposób daleko dokładniejszy niż w czasie pokazu czy demonstracji.

W planie studiów przewidziane zostały kursy ściśle związane z tematyką biologii molekularnej oraz biotechnologii. Program studiów obejmuje 296 godzin, na które składają się 131 godzin wykładów i 165 godzin ćwiczeń laboratoryjnych. Program podzielony jest na 14 modułów tematycznych, w każdym od 10-33 godzin zajęć dydaktycznych (wykłady, ćwiczenia laboratoryjne). Studia trwają 2 semestry i prowadzone są w trybie niestacjonarnym, w języku polskim.

Na ramowy program  studiów podyplomowych Biologia molekularna z elementami biotechnologii składają się kursy:

• Budowa i funkcje komórki
  • Budowa molekularna organizmów żywych
  • Biotechnologia – wprowadzenie
  • Izolacja i analiza białek
  • Izolacja i analiza lipidów
  • Hodowla komórek i tkanek in vitro
  • Bioinformatyka

• Struktura genomu i ekspresja genów
  • Transformacja genomu
  • Mikrobiologia
  • Biologia wolnorodnikowa
  • Izolacja i analiza kwasów nukleinowych, techniki PCR
  • Mikropropagacja roślin i wyprowadzanie linii DH
  • Współczesne metody mikroskopowe

PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH Biologia molekularna z elementami biotechnologii

Studia adresowane są do osób zainteresowanych zdobyciem dodatkowej wiedzy teoretycznej z zakresu biologii molekularnej i podstaw biotechnologii oraz umiejętności praktycznych stosowania wybranych technik laboratoryjnych.

Warunkiem podjęcia studiów podyplomowych jest ukończenie studiów wyższych II stopnia na kierunku/kierunkach: biologia, chemia, farmacja, farmakologia, leśnictwo, ogrodnictwo, ochrona środowiska, rolnictwo, zootechnika, biologia środowiskowa. O przyjęciu decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Planowane terminy zjazdów: zjazdy będą odbywać się 1 lub 2 razy w miesiącu.

15-16.10; 23-24.10; 13-14.11; 27-28.11; 18-19.12.2021; 15-16.01.2022; 19-20.02.2022; 5-6.03.2022; 19-20.03.2022; 9-10.04.2022; 14-15.05.2022.

2021-06-01 - 2021-10-15
2021-10-16
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

dr Katarzyna Gawrońska

Zajęcia dydaktyczne na kierunku Biologia molekularna z elementami biotechnologii prowadzone są przez kadrę posiadającą duże doświadczenie zarówno dydaktyczne jak i wysokie kwalifikacje  merytoryczne, potwierdzone licznymi publikacjami naukowymi w obszarze tematyki prowadzonych studiów podyplomowych.