Gimnastyka korekcyjna wczesnej edukacji z promocją zdrowia dla nauczycieli

Celem studiów jest kontynuacja i rozszerzenie kompetencji z ukończonych studiów, zdobycie kwalifikacji do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej rozszerzonej o elementy promocji zdrowia.

Główny nacisk kładziony będzie na uzyskanie przez słuchacza wiedzy teoretycznej i praktycznej z obszaru:

• rozpoznawania, rozwoju i charakterystyki wad postawy z elementami promocji zdrowia w środowisku szkolnym;
  • metod, form i środków dotyczących korekcji wad postawy, kompensacji niedoboru ruchu i promocji zdrowia;
  • psychologii i promocji zdrowia w środowisku szkolnym, rówieśniczym i rodzinnym.

Zdobędzie również umiejętności praktyczne z obszaru:

• wstępnej oceny postawy ciała;
  • profilaktyki i doboru ćwiczeń do wady postawy ciała;
  • programowania i prowadzenia zajęć profilaktycznych i korekcyjno-kompensacyjnych.

Na studia składają się 3 semestry nauki, podczas których zgodnie z planem studiów student odbędzie 390 godzin dydaktycznych, w tym zajęcia w formie e-learningowej.

Plan zawiera praktyki w wymiarze 60 godzin realizowanej w szkołach lub zaprzyjaźnionych ośrodkach korekcji wad postawy.

W ramach planu studiów „Gimnastyka korekcyjna wczesnej edukacji z promocją zdrowia dla nauczycieli”, realizowane są zajęcia z bloków tematycznych dotyczących: anatomii i fizjologii człowieka, biomedyki, pedagogiki, dydaktyki, czy fizykoterapii.

Na ramowy plan studiów składają się przedmioty:

• Pedagogika specjalna i lecznicza
  • Anatomia prawidłowa i funkcjonalna
  • Rozwój psychofizyczny i motoryczny dziecka wczesnej edukacji
  • Zabawy i gry w profilaktyce i terapii
  • Biomedyczne podstawy rozwoju układu ruchu
  • Teoria, metodyka i praktyka ćwiczeń korekcyjnych
  • Fizjologia wysiłku i patofizjologia wad postawy dziecka wczesnej edukacji
  • Biomechanika w aspekcie wad postawy dziecka wczesnej edukacji
  • Dydaktyka szkolnej gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej
  • Wady postawy i sprawność fizyczna z diagnostyką
  • Choroby metaboliczne
  • Pływanie korekcyjne
  • Dietetyka w zdrowiu i w chorobie
  • Praktyka w zakresie korekcji wad postawy

Wszystkie zajęcia odbywają się w salach i obiektach Uczelni, posiadających odpowiednie wyposażenie i niezbędne pomoce dydaktyczne.

Dodatkowym atutem są zajęcia z pływania korekcyjnego realizowane na wewnętrznym obiekcie – pływalni Uniwersytetu Pedagogicznego.

Studia adresowane są do nauczycieli i absolwentów szkół wyższych posiadających przygotowanie pedagogiczne. Przyjęcie odbywa się na podstawie kolejności zgłoszeń.

Uzyskane kwalifikacje oraz ramowy plan studiów jest zgodny z obowiązującymi rozporządzeniami:

• MNiSW z dnia:
    • 07.2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019 poz. 1450);
    • 07.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575).
  • MEN z dnia:
    • 03.2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (DZ. U. z 2017 r. poz. 703);
    • 08.2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1591).
  • Dyplom/odpis dyplomu/ ukończenia studiów wyższych (kserokopia, oryginał do wglądu na pierwszych zajęciach)

2020-06-01 - 2021-02-15
2021-03-01
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
  • Potwierdzenie przyjęcia na studia podyplomowe. O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność złożenia dokumentów oraz wynik postępowania kwalifikacyjnego. Informację otrzymasz na adres e-mail podany w formularzu rekrutacyjnym.
  • Masz pytania? napisz: podyplomowe@up.krakow.pl lub zadzwoń do Centrum Doskonalenia Kompetencji
* Oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu na pierwszych zajęciach w październiku 2020 r.

I rata – do 31 października 2020 r.,
II rata – do 30 listopada 2020 r.,
III rata – do 15 marca 2021r.,
IV rata – do 30 kwietnia 2021 r.

Podane terminy rat czesnego obowiązują w danym roku akademickim. Terminy kolejnych rat będą podane w następnym roku akademickim.

dr Bartłomiej Zyśk

Dlaczego z nami

Studiując u nas, czeka na Ciebie przede wszystkim doskonale wykwalifikowana kadra dydaktyczna, bogate zaplecze rekreacyjno-sportowe, dobrze wyposażone sale dydaktyczne oraz zaprzyjaźnione ośrodki korekcji wad postawy na terenie Krakowa i nie tylko. Masz również możliwość odbycia zajęć na krytej pływalni (obiekt UP).

• Centrum Doskonalenia Kompetencji

ul. Podchorążych 2 30-084 Kraków