Metodyka i metodologia pracy socjalnej

Absolwent ma pogłębioną i rozszerzoną wiedzę z wielu dyscyplin naukowych, a zwłaszcza z zakresu pedagogiki, socjologii, filozofii, nauki o polityce i administracji, psychologii, prawa, nauki o zarządzaniu i jakości, polityki społecznej, psychologii prawa, organizacji i zarządzania ukierunkowanych na pomoc i wsparcie osobom będącym w trudnej sytuacji życiowej. Przyswojona przez niego wiedza obejmuje różne obszary aktywności ludzkiej w tym funkcjonowanie różnych publicznych i niepublicznych instytucji pomocy i integracji społecznej. Absolwent dysponuje rozszerzoną terminologią, teoriami i metodologią, ułatwiającą rozumienie procesów społecznych związanych z funkcjonowaniem różnych środowisk objętych pracą socjalną. Ma rzetelną wiedzą prowadzącą do specjalizacji w zakresie wielokierunkowych działań pomocowych, profilaktycznych czy resocjalizacyjnych, odnoszących się do beneficjentów pomocy i integracji społecznej. Absolwent potrafi planować, realizować i ewaluować projekty socjalne na rzecz różnych beneficjentów pomocy społecznej i pracy socjalnej wykorzystując do tego warsztat diagnostyczny, poznane metody analizowania i scalania informacji badawczych, potrafi zastosować narzędzia ewaluacyjne i wykorzystać praktycznie ich efekty. Posiada umiejętność pracy indywidualnej i zespołowej, w tym kierowanie zespołami zadaniowymi. Potrafi integrować wiedzę z różnych dyscyplin humanistycznych medycznych i społecznych. Dostrzega i rozwiązuje problemy pojawiające się w ekosystemie pomocy społecznej w wymiarze jednostkowym, grupowym i społecznym. Absolwent charakteryzuje się umiejętnością współpracy z otoczeniem; utożsamia się z wartościami, celami i zadaniami związanymi z wielokierunkowością działań w obszarze pomocy społecznej. W sposób odpowiedzialny i zgodnie z etyką zawodową podejmuje wyzwania pojawiające się w pracy zawodowej; potrafi korzystać z dorobku zawodowego i kulturowego w wymiarze lokalnym, regionalnym, krajowym i transgranicznym Jest przygotowany do pracy w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej typu: ośrodek pomocy społecznej, powiatowe centrum pomocy rodzinie, regionalny ośrodek polityki społecznej dom pomocy społecznej, w podmiotach realizujących zadania z obszaru zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, w szpitalach, zakładach karnych, w których wykonywane są zadania związane z pomocą społeczną, w podmiotach realizujących zadania wskazane w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w organizacjach pozarządowych działających w obszarze pomocy i integracji społecznej oraz w Centrach Usług Społecznych w których są realizowane zadania z obszaru pomocy społecznej.

PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH   Metodyka i metodologia pracy socjalnej

Ukończenie studiów wyższych I lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich poświadczone dyplomem na jednym z kierunków:
a) pedagogika,
b) pedagogika specjalna,
c) politologia,
d) polityka społeczna,
e) psychologia,
f) socjologia,
g) nauki o rodzinie

Uzyskanie formalnych kwalifikacji w zawodzie pracownik socjalny  zgodnie z ustawą z 12.marca 2004r. o pomocy społecznej  (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 i 2369 oraz z 2021 r. poz. 794, 803 i 1981), art. 116, ust. Pkt. 4

Semestr I: 11.03-13.03.22; 25.03.27.03.22; 08.04.-10.04.22; 22.04-24.04.22; 20-22.05.2022; 3-5.06.2022; 24.06.-26.06.22; 08.07.10.-10.07.22;

Semestr II: 14-16.10.2022; 4-6.11.2022; 18-20.11.2022; 02-04.12.2022; 16-18.12.2022; 13-15.01.2023; 27-29.01; 03-05.02.23;

Praktyki – wymiar/ miejsce realizacji

• 40 godz.

Praktyki są realizowane w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej lub innych placówkach, o których mowa art.120 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

niestacjonarne, hybrydowo (część zajęć prowadzona zdalnie, część zajęć w prowadzona stacjonarnie).

Zakończenie studiów:

studia będą się kończyć egzaminem dyplomowym (obrona ustna pracy dyplomowej).

Informacje dodatkowe:

Uruchomienie studiów z zakresu Metodyki i metodologii pracy socjalnej związane jest ze zmianami w ustawie o pomocy społecznej z 12 marca 2004 r, w tym z rozszerzeniem katalogu wymogów formalnych przewidzianych dla zawodu pracownik socjalny.

• Dolny limit przyjęć:  20

2022-01-03 - 2022-02-27
2022-03-11
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie; niestacjonarne, hybrydowo (część zajęć prowadzona zdalnie, część zajęć w prowadzona stacjonarnie)

I rata – do 15 marca 2022 r., II rata – do 29 kwietnia 2022 r.

Terminy płatności rat obowiązujące w roku ak. 2022/2023 zostaną podane po opublikowaniu zarządzenia Rektora.

Dr Marek Banach

Zajęcia są prowadzone przez kadrę Instytutu Spraw Społecznych.

pokój 53, parter;

e-mail: rekrutacja.podyplomowe@up.krakow.pl;