Cel studiów
STUDIUJ ONLINE!
Odległość nie ma znaczenia!
Zapraszamy na zdalne studia podyplomowe:
„Nauczanie języka angielskiego uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych”.
Podyplomowe studia z zakresu nauczania języka angielskiego uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych skierowane są do nauczycieli, lektorów i korepetytorów języka angielskiego, którzy w swojej pracy dydaktycznej spotykają się z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Studia, zgodnie z efektami kształcenia, wyposażają absolwentów w wiedzę i praktyczne umiejętności potrzebne do nauczania języka angielskiego uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Absolwent przygotowany jest do prowadzenia zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, nauczania w ramach zindywidualizowanej ścieżki kształcenia oraz uczestniczenia w innych dodatkowych formach pracy oferowanych przez szkołę. Studia pozwalają nabyć umiejętność tworzenia indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych (IPET) oraz wprowadzania dostosowań dla uczniów z ADHD, dysleksją, spektrum autyzmu, zaburzeniami funkcjonowania emocjonalnego i społecznego oraz dla uczniów uzdolnionych.
Dodatkowo nasi absolwenci są przygotowani do pełnienia roli lidera w zakresie edukacji włączającej w swoich środowiskach pracy.
Program
Program studiów obejmuje wiedzę i kompetencje z następujących obszarów: językoznawczy, psychologiczny, pedagogiczny, metodyczny, a także elementy wiedzy psycholingwistycznej i neurolingwistycznej w zakresie przyswajania języka przez uczniów z zaburzeniami uczenia się oraz uczniów uzdolnionych. Stanowi to punkt wyjścia do zrozumienia mechanizmów zaburzających nabywanie języka angielskiego jako obcego, oraz zasad pracy dydaktycznej z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W praktyce studia pozwalają na opanowanie umiejętności planowania i organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów prawa (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017 r., poz. 1591).
Program studiów wpisuje się w zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej o potrzebie organizowania edukacji włączającej (Informacja w sprawie działań MEN w zakresie kształcenia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, 16 kwiecień, 2016)
UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNE
Absolwent potrafi przeprowadzić obserwację szkolną, rozpoznać i dokonać klasyfikacji zaburzeń w nauce języka angielskiego, dostosować program nauczania języka angielskiego do potrzeb poznawczo-emocjonalnych ucznia, oraz zastosować nowe technologie w pracy zdalnej z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Umie również zaadaptować materiał dydaktyczny oraz test językowy do potrzeb swoich uczniów.
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH Nauczanie języka angielskiego uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Rekrutacja
Warunki przyjęcia na studia:
- Dyplom ukończenia studiów wyższych co najmniej pierwszego stopnia na kierunku/kierunkach: filologia angielska, lingwistyka stosowana, kierunkach humanistycznych i pedagogicznych z językiem angielskim oraz innych kierunkach i formach kształcenia nadających uprawnienia do nauczania języka angielskiego.
- Potwierdzona znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 (studia prowadzone są w języku angielskim)
- Studia mają formę doskonalącą. Studia nie zapewniają kwalifikacji nauczycielskich (w rozumieniu Rozporządzenia MNiSW z dnia 25 lipca 2019 r.)
Uprawnienia po ukończeniu studiów podyplomowych:
Studia podyplomowe z zakresu nauczania języka angielskiego uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych przygotowują nauczycieli języka angielskiego do pracy dydaktycznej z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych (dysleksja, ADHD, spektrum autyzmu, zaburzenia społeczno-emocjonalne, uczeń zdolny). Studia przygotowują nauczycieli do pracy w przedszkolu, szkole i innych placówkach oświatowych, w których uczniowie posiadają opinię o potrzebie dostosowania wymagań do indywidualnych potrzeb lub w stosunku, do których istnieje podejrzenie ryzyka dysleksji lub/i wystąpienia innych specyficznych trudności w uczeniu.
Studia mają formę doskonalącą.
Studia nie zapewniają kwalifikacji nauczycielskich ( w rozumieniu Rozporządzenia MNiSW z dnia 25 lipca 2019 r.).
Studia odbywają się w trybie zdalnym synchronicznym na platformie MS Teams.
Zajęcia prowadzone są w języku angielskim.
Planowane terminy zjazdów:
uzupełnione zostaną po ogłoszeniu organizacji roku akademickiego 2022/2023
- Dolny/Górny limit przyjęć: 21/31
Dokumenty
- Podanie (dokument zostanie wygenerowany po rejestracji on-line)
- Ankieta aplikacyjna (dokument zostanie wygenerowany po rejestracji on-line)
- Dyplom ukończenia studiów wyższych (kserokopia)*
- Zdjęcie x 1 szt.
- Opłata rekrutacyjna
Terminy
Termin składania dokumentów 2022-06-01 - 2022-09-10 |
Planowany termin rozpoczęcia 2022-10-29 |
Czas trwania studiów 2 semestry, zajęcia online - 10 zjazdów rocznie; zjazdy w soboty w godz. 9:00 – 18:00 i w niedziele w godz. 9:00 – 18:00 |
Miejsce
Miejsce składania dokumentów: Dokumenty prześlij na adres: Uniwersytet Pedagogiczny, ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków; z dopiskiem: studia podyplomowe |
Miejsce realizacji zajęć: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, zajęcia on-line |
Rekrutacja krok po kroku
- Wybierz studia podyplomowe z aktualnej oferty.
- Wypełnij formularz rejestracyjny on-line. Używaj polskich czcionek. Sprawdź dane przed zatwierdzeniem.
- Wydrukuj i podpisz wygenerowane dokumenty: ankieta aplikacyjna i podanie
- Skompletuj dokumenty:
- Ankieta aplikacyjna, podanie
- Dyplom ukończenia studiów wyższych (kserokopia)*
- Zdjęcie legitymacyjne x 1 szt. (podpisane imieniem i nazwiskiem drukowanymi literami na odwrocie)
- Dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej
- Inne wymagane dokumenty (szczegóły na stronie wybranych studiów podyplomowych)
- Wyślij dokumenty pocztą na adres: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków; z dopiskiem: STUDIA PODYPLOMOWE
- Potwierdzenie przyjęcia na studia podyplomowe. O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność złożenia dokumentów oraz wynik postępowania kwalifikacyjnego. Informację otrzymasz na adres e-mail podany w formularzu rekrutacyjnym. Umieszczenie na liście rezerwowej nie jest jednoznaczne z przyjęciem na studia. Przeniesienie na listę główna jest możliwe tylko w przypadku zwolnienia się miejsca na w/w liście.
- Podpisanie umowy i wniesienie opłaty. Warunkiem podjęcia nauki (po przyjęciu na studia) jest wniesienie opłaty za studia (możliwość wpłaty w czterech równych ratach). Wpłaty należy dokonać na indywidualne konto słuchacza. UWAGA! Umowa o warunkach odpłatności za naukę na studiach podyplomowych zostanie przygotowana do podpisu po przyjęciu na studia w Centrum Obsługi Studenta. Podpis na umowie stanowi potwierdzenie zgodności danych osobowych.
- Masz pytania? napisz: rekrutacja.podyplomowe@up.krakow.pl lub zadzwoń do Działu Dydaktyki, Rekrutacji i Praktyk Sekcja ds. Rekrutacji
Opłaty i informacje organizacyjne
Opłata rekrutacyjna
85 zł
nr konta: 34 1240 2294 1111 0010 9051 7096
Czesne - opłata za semestr:
1450 zł
Terminy rat
I rata – do 31 października 2022 r.,
II rata – do 30 listopada 2022 r.,
III rata – do 15 marca 2023 r.,
IV rata – do 28 kwietnia 2023 r.
Kadra

dr Werona Król-Gierat
Kierownik studiów

dr Monika Łodej
Zastępca Kierownika Studiów

dr Alicja Giermakowska

dr hab. Teresa Giza

dr Anna Hajdukiewicz

dr Agnieszka Kałdonek- Crnjaković

dr Sylwester Łodej

dr Albertyna Paciorek

dr Agnieszka Szplit

dr hab. prof. UP Anna Turula
Kadrę stanowią pracownicy naukowi: językoznawcy, dydaktycy języka angielskiego, specjaliści w zakresie psychologii i pedagogiki, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczyciele brytyjscy.
Dlaczego z nami
To jedyne takie studia podyplomowe w Polsce!
Żadna inna polska uczelnia nie prowadzi kształcenia nauczycieli języka angielskiego chcących efektywnie pracować z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Informacje o kierunku na stronach forum akademickiego tutaj.
Zapraszamy na FB:
Grupa dyskusyjna na FB moderowana przez wykładowców i absolwentów kierunku
Zajęcia odbywają się w trybie zdalnym – nie tracisz czasu na dojazdy!
Absolwenci o kierunku
Kontakt
-
Dział Dydaktyki, Rekrutacji i Praktyk
Sekcja ds. Rekrutacjiul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków
pokój 53, parter;
e-mail: rekrutacja.podyplomowe@up.krakow.pl;
tel. 12 662 74 80
-
Organizator studiów
Instytut Filologii Angielskiej
ul. Karmelicka 41, 31-128 Kraków
e-mail: filologia.angielska@up.krakow.pl
tel. 12 662 62 05