Cel studiów
Studia przygotowują do wykonywania obowiązków nauczyciela-wychowawcy w szkołach (świetlice szkolne) i placówkach opiekuńczo-wychowawczych (świetlice środowiskowe, internaty, bursy) oraz pedagoga szkolnego.
W ramach realizowanej roli zawodowej nauczyciela-wychowawcy lub pedagoga szkolnego studia przygotowują do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i innych form terapii pedagogicznej, diagnozy ucznia w kontekście jego sytuacji szkolnej i rodzinnej, a także merytorycznego wsparcia nauczycieli i rodziców.
Program
Program studiów zawiera treści niezbędne do wykonywania obowiązków nauczyciela-wychowawcy, pedagoga szkolnego. Kursy są pogrupowane w moduły tematyczne:
- podstawy pracy społeczno-opiekuńczej, diagnostycznej i terapeutycznej (m.in. psychologia rozwojowa, wychowawcza, kliniczna, podstawy prawne, najnowsze tendencje w edukacji),
- pedagogika społeczno-opiekuńcza (m. in. pedagogika rodziny, metodyka pracy opiekuńczo-wychowawczej),
- praca pedagoga szkolnego (m.in. diagnostyka pedagogiczna, metodyka pracy pedagoga szkolnego),
- diagnoza i terapia pedagogiczna (m.in. struktura, organizacja i metodyka terapii, interwencja kryzysowa, praca z rodzicami).
W trakcie 3-semestralnego cyklu kształcenia słuchacze realizują praktyki pedagogiczne w wymiarze 60 godz. (w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, szkołach, placówkach diagnostyczno-terapeutycznych – po 20 godzin w każdej placówce).
Program studiów podyplomowych spełnia standardy kształcenia nauczycieli zgodnie z Rozporządzeniem MNiSW z dn. 25.07.2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Zobacz więcej.
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH Pedagogika społeczno-opiekuńcza, diagnoza i terapia pedagogiczna
Rekrutacja
Warunki przyjęcia na studia:
- dyplom ukończenia studiów wyższych I lub II stopnia lub jednolitych magisterskich;
- uprawnienia nauczycielskie.
Studia bazują na kompetencjach zawodowych właściwych dla absolwentów studiów wyższych I lub II stopnia, bądź jednolitych studiów magisterskich, które zapewniają przygotowanie pedagogiczne lub/i specjalność nauczycielską. Posiadanie dyplomu ukończenia takich studiów jest warunkiem przyjęcia.
O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Uprawnienia po ukończeniu studiów podyplomowych:
Studia przygotowują do pracy w charakterze nauczyciela – wychowawcy w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a także w charakterze pedagoga w szkołach i innych instytucjach systemu oświaty.
Najczęściej zadawane pytania:
- Kiedy odbywają się zajęcia?
Zajęcia odbywają się średnio co dwa tygodnie w soboty 9.00-18.00 (wyjątkowo 9:00 – 19:30) i w niedziele 8.00-15.30. Sporadycznie zajęcia mogą odbywać się w piątki 15:30 – 19:30. Zajęcia będą realizowane stacjonarnie/zdalnie.
- Jak wyglądają praktyki?
Miejsce praktyk wybiera Słuchacz indywidualnie. Zgodnie z planem Słuchacz powinien zrealizować 60 godzin praktyk:
– 20 godzin w placówkach opiekuńczo-wychowawczych np. domy dziecka, bursy szkolne, internaty, świetlice;
– 20 godzin w szkołach różnego typu (ważna informacja: w szkole musi być zatrudniony pedagog szkolny, gdyż całość praktyki Słuchacz realizuje pod opieką pedagoga szkolnego);
-20 godzin w placówkach diagnostyczno-terapeutycznych np. w poradniach psychologiczno- pedagogicznych.
- Jak będą kończyć się studia?
W każdym semestrze Słuchacze zdają poszczególne egzaminy przewidziane planem i programem studiów. Na zakończenie studiów, najczęściej w ostatnim dniu zajęć dydaktycznych prezentują Projekt edukacyjny, który przygotowują na 2 i 3 semestrze studiów i który może dotyczyć np. diagnozy sytuacji dziecka w szkole, które wymaga zorganizowania pomocy pedagogicznej oraz zaprojektowanie dla niego działań pomocowych.
Na ocenę ostateczną z tych studiów składają się średnia z wszystkich egzaminów cząstkowych oraz wynik prezentacji Projektu edukacyjnego.
- Czy po zakończeniu nauki będę mógł pełnić funkcję pedagoga szkolnego oraz nauczyciela-terapeuty, prowadzącego zajęcia terapeutyczne?
Absolwent studiów podyplomowych uzyskuje kwalifikacje do pracy jako nauczyciel pedagog (pedagog szkolny – potoczna nazwa) w: szkołach różnego typu oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz jako nauczyciel wychowawca w: domach dziecka, internatach, bursach szkolnych, świetlicach szkolnych, środowiskowych, domach kultury. Studia te przygotowują w zakresie diagnozy i terapii pedagogicznej ale w obszarze zadań, które wykonuje na co dzień nauczyciel pedagog.
Studia NIE przygotowują do pracy jako nauczyciel terapeuta.
Planowane terminy zjazdów:
8-9.10.22; 22-23.10.22; 5-6.11.22; 19-20.11.22; 3-4.12.22; 17-18.12.22; 14-15.01.23; 21-22.01.23; 28-29.01.23 r.
- Dolny limit przyjęć: 20
Dokumenty
- Podanie (dokument zostanie wygenerowany po rejestracji on-line)
- Ankieta aplikacyjna (dokument zostanie wygenerowany po rejestracji on-line)
- Dyplom ukończenia studiów wyższych (kserokopia)*
- Zdjęcie x 1 szt.
- Opłata rekrutacyjna
Terminy
Termin składania dokumentów 2022-06-01 - 2022-10-07 |
Planowany termin rozpoczęcia 2022-10-15 |
Czas trwania studiów 3 semestry |
Miejsce
Miejsce składania dokumentów: Dokumenty prześlij na adres: Uniwersytet Pedagogiczny, ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków; z dopiskiem: studia podyplomowe |
Miejsce realizacji zajęć: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, zajęcia realizowane stacjonarnie/zdalnie. |
Rekrutacja krok po kroku
- Wybierz studia podyplomowe z aktualnej oferty.
- Wypełnij formularz rejestracyjny on-line. Używaj polskich czcionek. Sprawdź dane przed zatwierdzeniem.
- Wydrukuj i podpisz wygenerowane dokumenty: ankieta aplikacyjna i podanie
- Skompletuj dokumenty:
- Ankieta aplikacyjna, podanie
- Dyplom ukończenia studiów wyższych (kserokopia)*
- Zdjęcie legitymacyjne x 1 szt. (podpisane imieniem i nazwiskiem drukowanymi literami na odwrocie)
- Dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej
- Inne wymagane dokumenty (szczegóły na stronie wybranych studiów podyplomowych)
- Wyślij dokumenty pocztą na adres: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków; z dopiskiem: STUDIA PODYPLOMOWE
- Potwierdzenie przyjęcia na studia podyplomowe. O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność złożenia dokumentów oraz wynik postępowania kwalifikacyjnego. Informację otrzymasz na adres e-mail podany w formularzu rekrutacyjnym. Umieszczenie na liście rezerwowej nie jest jednoznaczne z przyjęciem na studia. Przeniesienie na listę główna jest możliwe tylko w przypadku zwolnienia się miejsca na w/w liście.
- Podpisanie umowy i wniesienie opłaty. Warunkiem podjęcia nauki (po przyjęciu na studia) jest wniesienie opłaty za studia (możliwość wpłaty w czterech równych ratach). Wpłaty należy dokonać na indywidualne konto słuchacza. UWAGA! Umowa o warunkach odpłatności za naukę na studiach podyplomowych zostanie przygotowana do podpisu po przyjęciu na studia w Centrum Obsługi Studenta. Podpis na umowie stanowi potwierdzenie zgodności danych osobowych.
- Masz pytania? napisz: rekrutacja.podyplomowe@up.krakow.pl lub zadzwoń do Działu Dydaktyki, Rekrutacji i Praktyk Sekcja ds. Rekrutacji
Opłaty i informacje organizacyjne
Opłata rekrutacyjna
85 zł
nr konta: 34 1240 2294 1111 0010 9051 7096
Czesne - opłata za semestr:
1600 zł
Terminy rat
I rata – do 31 października 2022 r.,
II rata – do 30 listopada 2022 r.,
III rata – do 15 marca 2023 r.,
IV rata – do 28 kwietnia 2023 r.
Podane terminy rat czesnego obowiązują w danym roku akademickim. Terminy kolejnych rat będą podane w następnym roku akademickim.
Kadra
dr Olga Wyżga
Kierownik studiów
Zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy, w większości pracownicy Instytutu Pedagogiki Społecznej i Wsparcia Rodziny, specjaliści z zakresu pedagogiki społecznej, psychologii, diagnostyki i terapii pedagogicznej, logopedii. Wielu z nich posiada doświadczenia zawodowe z pracy w charakterze pedagoga szkolnego lub nauczyciela-terapeuty.
Dlaczego z nami
Wieloletnie doświadczenia w prowadzeniu studiów pozwalają na uaktualnianie treści kształcenia i atrakcyjne formy ich realizacji. Studia są realizowane we współpracy ze środowiskiem edukacyjnym Krakowa (szkoły, poradnie psychologiczno-pedagogiczne) oraz lokalnym-właściwym dla miejsca zamieszkania studenta. Zjazdy odbywają się głównie w soboty i niedziele, przeciętnie co 2 tygodnie.
Absolwenci o kierunku
Kontakt
-
Dział Dydaktyki, Rekrutacji i Praktyk
Sekcja ds. Rekrutacjiul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków
pokój 53, parter;
e-mail: rekrutacja.podyplomowe@up.krakow.pl;
tel. 12 662 74 80
-
Organizator studiów
Instytut Pedagogiki Społecznej i Wsparcia Rodziny
ul. Ingardena 4, 30-060 Kraków, pokój 414;
e-mail: ipswr@up.krakow.pl
tel. 12 662 66 00