Podyplomowe studia prawa Unii Europejskiej

Studia podyplomowe z prawa Unii Europejskiej kształcą przyszłych specjalistów w różnych obszarach funkcjonowania Unii Europejskiej. Jako absolwent studiów będziesz w stanie wykorzystać zdobytą wiedzę w swojej pracy zawodowej na różnych stanowiskach i wielu poziomach: w organach samorządu, w administracji państwowej, w firmach i instytucjach korzystających ze środków unijnych.

Dzięki studiom poznasz:

· prawo ustrojowe Unii Europejskiej, czyli instytucje i jednostki organizacyjne UE, źródła prawa i zasady prawa UE,

· swobody rynku wewnętrznego, europejskie prawo spółek oraz europejskie prawo administracyjne,

· politykę konkurencji w Unii Europejskiej.

Dowiesz się co Unia Europejska robi aby chronić konsumentów, jakie działania UE podejmuje w dziedzinie środowiska i ochrony klimatu, jak UE chroni prawa człowieka, jak wygląda Unijna „dyplomacja” i relacje z innymi krajami.

Jako słuchacz studiów zapoznasz się z projektami i funduszami europejskimi, możliwościami zatrudnienia w instytucjach Unii Europejskiej, europejską współpracą terytorialną i transgraniczną w administracji publicznej.

Podyplomowe studia prawa Unii Europejskiej realizowane są w trakcie 2 semestrów, podczas których zgodnie z planem studiów Słuchacz odbędzie 225 godzin dydaktycznych, w tym wykłady i ćwiczenia.

Na ramowy plan studiów składają się kursy:

• Prawo ustrojowe Unii Europejskiej cz. I: Instytucje i jednostki organizacyjne
  • Prawo ustrojowe Unii Europejskiej cz. II: Źródła prawa i zasady prawa UE
  • Wspólna polityka handlowa Unii Europejskiej
  • Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Unii
  • Wymiar sprawiedliwości i ochrona praw podstawowych w Unii Europejskiej
  • Europejska współpraca terytorialna i transgraniczna w administracji publicznej

• Prawo materialne Unii Europejskiej cz. I: Swobody rynku wewnętrznego i europejskie prawo spółek
  • Prawo materialne Unii Europejskiej cz. II: Polityka konkurencji
  • Projekty i fundusze europejskie
  • Europejskie prawo administracyjne
  • Polityka UE w dziedzinie środowiska i ochrony klimatu
  • Zatrudnienie w instytucjach Unii Europejskiej
  • Ochrona konsumenta w Unii Europejskiej

PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH Podyplomowe studia prawa Unii Europejskiej

ukończenie studiów wyższych (I lub II stopnia bądź jednolitych studiów magisterskich) – na dowolnym kierunku.

Absolwent zostanie wyposażony w gruntowną wiedzę z prawa Unii Europejskiej niezbędną – z uwagi na intensywne zjawisko europeizacji administracji publicznej – przy wykonywaniu zadań administracji publicznej lub ocenie jej działań oraz przydatnej osobom, które są klientami lub działają w imieniu klientów administracji publicznej. Nabywa praktyczną umiejętność prawidłowego stosowania i interpretowania przepisów prawa unijnego oraz uwzględniania regulacji tego prawa w procesie stosowania prawa polskiego. Studia są skierowane do absolwentów prawa, administracji, ekonomii, stosunków międzynarodowych oraz innych osób, które w swojej działalności zawodowej stykają się z problematyką funkcjonowania Unii Europejskiej w wymiarze prawnym i instytucjonalnym. Przenikanie się porządków prawnych unijnego i polskiego stawia nowe wymagania także i tym specjalistom, którzy zajmują się bardziej specyficznymi zagadnieniami objętymi programem studiów: prawem konkurencji, ochroną konsumenta czy prawem ochrony środowiska. Niewątpliwie program studiów zawiera solidne przygotowanie dla osób planujących karierę w instytucjach Unii Europejskiej oraz dostarcza ugruntowanej wiedzy pracownikom zajmującym się pozyskiwaniem funduszy europejskich.

Czas trwania i forma prowadzenia studiów:

Zajęcia odbędą się w okresie październik 2021 – czerwiec 2022 roku, w niektóre soboty i niedzielę – co do zasady w blokach 2 kursy x 5 godzin dydaktycznych danego dnia (godz. 8.15 – 12.00 oraz 12.30-16.15).

W edycji 2021/2022 zajęcia będą prowadzone w formie zdalnej.

• Dolny limit przyjęć:  19

2021-06-01 - 2021-09-30
2021-10-01
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie; zajęcia realizowane w formie zdalnej

Dr Piotr Uhma

Zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę wykładowców akademickich, praktyków, specjalistów w zakresie integracji europejskiej, aktualnie realizujących projekt Jean Monnet finansowany ze środków UE.

Instytut Prawa i Ekonomii
    ul. Podchorążych 2, Kraków, pokój 234