Rzecznik prasowy organizacji i instytucji

Absolwent studiów podyplomowych „Rzecznik prasowy organizacji i instytucji” nabywa wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie przydatnym do sprawowania funkcji rzecznika prasowego organizacji lub instytucji. Poznaje, również od praktycznej strony, uczestnicząc w warsztatach, modele organizacji i strategie funkcjonowania mediów, a także zadania i narzędzia pracy rzecznika prasowego organizacji/instytucji w środowisku mediów tradycyjnych oraz w social media. Nabywa praktyczne umiejętności w obszarze wystąpień publicznych (radio, telewizja) oraz publicznego wypowiadania się. Poznaje strategie komunikacji w mediach – tworzenie wizerunku organizacji/instytucji, budowę wokół niej społeczności, sposoby postępowania w sytuacjach kryzysowych. Poznaje ponadto uregulowania prawne, które dotyczą pracy rzecznika prasowego organizacji lub instytucji, takie jak prawo prasowe, elementy prawa autorskiego, zagadnienia związane z ochroną dóbr osobistych, również w kontekście dóbr osobistych organizacji/instytucji, a ponadto regulacje zawarte w ustawie o dostępie do informacji publicznej oraz ustawie o ochronie danych osobowych, szkoląc się także w praktycznym zastosowaniu ww. regulacji.

Studia podyplomowe realizowane są w ciągu 2 semestrów, podczas których zgodnie z planem studiów słuchacz odbędzie 195 godzin dydaktycznych, w tym wykłady i konwersatoria.

Na ramowy plan studiów składają się kursy:

• Wprowadzenie do prawa mediów
  • Warsztaty – ochrona dóbr osobistych
  • Warsztaty – naruszenie praw autorskich
  • Warsztaty – odpowiedź na krytykę prasową
  • Ochrona danych osobowych i dostęp do informacji publicznej
  • Warsztaty – decyzja o udzieleniu/odmowie udzielenia informacji
  • Modele organizacji i strategie funkcjonowania mediów w Polsce i na świecie
  • Obowiązki i narzędzia pracy rzecznika prasowego organizacji/instytucji w środowisku mediów tradycyjnych oraz w social media
  • Retoryka/argumentacja i erystyka w pracy rzecznika prasowego organizacji/instytucji

• Warsztaty – stworzenie kampanii PR/wizerunku organizacji/instytucji, organizacja eventu
  • Warsztaty – symulacja spotkania rzecznika prasowego organizacji/instytucji z dziennikarzem, wywiad
  • Warsztaty – symulacja konferencji prasowej w sytuacji kryzysowej
  • Warsztaty – stworzenie kampanii PR/wizerunku organizacji/instytucji w social media Warsztaty – symulacja komunikacji w sytuacji kryzysowej w social media
  • Warsztaty pisania przemówień
  • Warsztaty opracowywania i redagowania tekstów
  • Warsztaty wystąpień publicznych z uwzględnieniem specyfiki wystąpień radiowych i telewizyjnych

PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH      Rzecznik prasowy organizacji i instytucji

Ukończenie studiów pierwszego lub drugiego stopnia albo studiów jednolitych magisterskich – na dowolnym kierunku.

Kwalifikacje i uprawnienia uzyskane po ukończeniu studiów podyplomowych:

Absolwent jest przygotowany do pełnienia funkcji rzecznika prasowego organizacji lub instytucji, posiada nie tylko wiedzę, ale i praktyczne umiejętności posługiwania się narzędziami pracy rzecznika prasowego zarówno w środowisku mediów tradycyjnych, jak i w social media, zna także prawne uwarunkowania wykonywania ww. zawodu.

Zajęcia realizowane w formie zdalnej.

• Dolny limit przyjęć:  17

2021-06-01 - 2022-02-15
2022-03-01
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie: zajęcia realizowane w formie zdalnej.

Dr Maria Rożnowska

Instytut Prawa i Ekonomii