Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Rekrutacja
)

Cel studiów

UWAGA! PRZEDŁUŻAMY REKRUTACJĘ DO 31.10.2023 R.

 

Studia przygotowują do prowadzenia zajęć z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi. Program studiów wpisuje się w aktualne wytyczne dotyczące kształcenia specjalistów wynikające z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Program

Absolwent studiów podyplomowych Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka otrzymuje kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela – specjalisty do prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w publicznych i niepublicznych: przedszkolach, szkołach, ośrodkach szkolno-wychowawczych, poradniach, a także w domu rodzinnym i innych placówkach organizujących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.

Absolwent studiów podyplomowych Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka jest przygotowany do:

  • przeprowadzania i opracowywania diagnozy zaburzeń w rozwoju psychomotorycznym małego dziecka;
  • projektowania procesu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka;
  • prowadzenia zajęć terapeutycznych z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka;
  • wspierania rodziców w wychowywaniu i rehabilitacji małego dziecka z zaburzonym rozwojem;
  • konstruowania indywidualnych programów terapeutycznych w ramach wczesnego wspomagania;
  • współdziałania w zespołach interdyscyplinarnych w planowaniu, organizowaniu i koordynowaniu procesu wczesnego wspomagania rozwoju.

 

Program studiów podyplomowych spełnia standardy kształcenia nauczycieli zgodnie z Rozporządzeniem MNiSW z dn. 25.07.2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Zobacz więcej.

 

PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Rekrutacja

Warunki przyjęcia na studia:

  • dyplom ukończenia studiów wyższych magisterskich na kierunkach pedagogicznych, psychologii, fizjoterapii, rehabilitacji ruchowej (z udokumentowanym przygotowaniem pedagogicznym);
  • ponadto studia przeznaczone są dla osób, które nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać kwalifikacje dodatkowe w zakresie: Wczesnego wspomaganie rozwoju dziecka.

Uprawnienia po ukończeniu studiów podyplomowych:

Absolwent studiów podyplomowych Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka otrzymuje uprawnienia do wczesnego wspomagania rozwoju dające przygotowanie do prowadzenie zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w placówkach organizujących wczesne wspomaganie określonego typu, a dokładnie:

  • ośrodkach wczesnego wspomagania rozwoju;
  • specjalistycznych ośrodkach i poradniach rehabilitacji, zaburzeń i wad rozwojowych, zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży;
  • ośrodkach rehabilitacji i ośrodkach leczniczo-rehabilitacyjnych;
  • placówkach edukacyjnych (publicznych i niepublicznych, w tym specjalnych i integracyjnych) realizujących wczesne wspomaganie rozwoju
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych i specjalistycznych , które spełniają warunki określone w przepisach wydanych na podstawie art. 127 ust. 19 pkt 1 (Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, Dz.U. z dnia 11 stycznia 2017 r.).;
  • ośrodkach rewalidacyjno-edukacyjno-wychowawczych;
  • innych placówkach organizujących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (np. kluby malucha, żłobki,  inne ośrodki opieki małego dziecka).

 

Najczęściej zadawane pytania:

  • Kiedy odbywają się zajęcia?

Zajęcia na ogół będą odbywać się raz w miesiącu w sobotę i niedzielę w godzinach 9.00 do 16.00 /18.00 (mogą zdarzyć się przesunięcia godziny).

  • W jaki sposób będą prowadzone zajęcia?

Hybrydowo – stacjonarnie i za pomocą aplikacji MS Teams, istnieje możliwość uzgodnienia formy prowadzenia zajęć zgodnie z wolą grupy.

  • Jak będą kończyć się studia?

Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie wszystkich zaliczeń i zdanie egzaminów z przedmiotów objętych programem studiów.

Planowane terminy zjazdów:

zostaną podane w terminie późniejszym.

Praktyki – wymiar:

W trakcie studiów Słuchacz realizuje praktyki w wymiarze 180 godzin.

Miejsce realizacji praktyki:

publiczne i niepubliczne placówki realizujące zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

 

  • Dolny limit przyjęć:  20
Dokumenty
  1. Podanie kandydata na studia podyplomowe
  2. Ankieta aplikacyjna na studia podyplomowe 
  3. Umowa o warunkach odpłatności za studia x 2 egz.,
  4. Dyplom lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych.
  5. Zdjęcie x 1 szt.
  6. Pozostałe wymagane dokumenty (szczegóły na stronie wybranych studiów podyplomowych).
Terminy
Termin rejestracji elektronicznej
2023-07-26 - 2023-10-31
Planowany termin rozpoczęcia
2023-11-18
Czas trwania studiów
3 semestry
Miejsce
Miejsce składania dokumentów:
Dokumenty prześlij na adres: Uniwersytet Pedagogiczny, ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków; z dopiskiem: studia podyplomowe
Miejsce realizacji zajęć:
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie; hybrydowo
Rekrutacja krok po kroku
  • Wybierz studia podyplomowe z aktualnej oferty
  • Utwórz konto  w elektronicznym systemie rekrutacyjnym IRK aby zarejestrować zgłoszenie na studia podyplomowe.
  • Uzupełnij krok po kroku następujące informacje:
    1. dane osobowe
    2. dane o wykształceniu
    3. zamieść skany dokumentów uprawniających do ubiegania się o przyjęcie na wybrane studia podyplomowe
    4. wnieś opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 zł na konto podane w zakładce PŁATNOŚCI, bez niej nie będziesz brany pod uwagę podczas weryfikacji dokumentów rekrutacyjnych.
   
  • Czekaj na decyzję o zakwalifikowaniu na studia, którą otrzymasz w zakładce WIADOMOŚCI w systemie rekrutacyjnym.
  • Jeśli zostałeś zakwalifikowany otrzymasz informacje w jakim terminie i miejscu należy dokonać wpisu na listę słuchaczy.
  • Jeśli nie będziesz mógł złożyć dokumentów osobiście istnieje możliwość przesłania ich listownie, pamiętaj jednak, że dokumenty muszą dotrzeć do Uniwersytetu w wyznaczonym terminie. Adres wysyłki dokumentów zostanie podany wraz z informacją o zakwalifikowaniu na studia podyplomowe.
  • Ewentualne pytania można kierować na adres mailowy do kierowników poszczególnych studiów podyplomowych. Adresy do korespondencji w systemie rekrutacyjnym znajdziesz przy każdym kierunku po prawej stronie.
   
  • UWAGA! Decyzja o uruchomieniu studiów zostanie podjęta po przeprowadzeniu wpisów na listę słuchaczy. Po zakwalifikowaniu i dokonaniu wpisu na listę słuchaczy dostaniesz potwierdzenie o tym, czy studia zostaną uruchomione i zostałeś na nie przyjęty.
 
  • O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszenia w systemie IRK (muszą być załączone wszystkie wymagane dokumenty oraz wniesiona opłata rekrutacyjna.
 
  • Aby dokonać wpisu na listę słuchaczy będziesz zobowiązany dostarczyć w wyznaczonym terminie następujące dokumenty :
    1. Podanie kandydata na studia podyplomowe (dokument dostępny na koncie kandydata w systemie rekrutacyjnym w zakładce ZGŁOSZENIA REKRUTACYJNE na dole strony DOKUMENTY I DALSZE KROKI, wydrukuj dopiero po otrzymaniu statusu zakwalifikowany).
    2. Ankieta aplikacyjna na studia podyplomowe (dokument dostępny na koncie kandydata w systemie rekrutacyjnym w zakładce ZGŁOSZENIA REKRUTACYJNE na dole strony DOKUMENTY I DALSZE KROKI, wydrukuj dopiero po otrzymaniu statusu zakwalifikowany).
    3. Umowa o warunkach odpłatności za studia x 2 egz., (dokument dostępny na koncie kandydata w systemie rekrutacyjnym w zakładce ZGŁOSZENIA REKRUTACYJNE na dole strony DOKUMENTY I DALSZE KROKI, wydrukuj dopiero po otrzymaniu statusu zakwalifikowany), wydrukuj dopiero po otrzymaniu statusu zakwalifikowany). Warunkiem podjęcia nauki (po przyjęciu na studia) jest wniesienie opłaty za studia (możliwość wpłaty czesnego w 2 równych ratach w każdym semestrze). Wpłaty należy dokonać na indywidualne konto słuchacza( to nie jest to samo konto które służy do wpłaty opłaty rekrutacyjnej).
    4. Dyplom lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych.
    5. Zdjęcie x 1 szt. (podpisane imieniem i nazwiskiem drukowanymi literami na odwrocie).
    6. Pozostałe wymagane dokumenty w zależności od wymagań na danym kierunku (szczegóły na stronie wybranych studiów podyplomowych).
  • Masz pytania? napisz: rekrutacja.podyplomowe@up.krakow.pl lub zadzwoń do Biura Rekrutacji nr tel. 12 662 74 80.

Opłaty i informacje organizacyjne

Opłata rekrutacyjna

85

Czesne - opłata za semestr:

2000

Terminy rat

I rata – do 30 października 2023 r.,
II rata – do 30 listopada 2023 r.,
III rata – do 15 marca 2024 r.,
IV rata – do 30 kwietnia 2024 r.

Podane terminy rat czesnego obowiązują w danym roku akademickim. Terminy kolejnych rat będą podane w następnym roku akademickim.

Kadra

Dr Anna Gagat-Matuła
Kierownik studiów

Kadrę dydaktyczną stanowią pracownicy naukowo-dydaktyczni Instytutu Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego, którzy są specjalistami o uznanym autorytecie w dziedzinach objętych zakresem studiów.

Dlaczego warto

Studia dają możliwość uzyskania kwalifikacji na najlepszej uczelni pedagogicznej, Uniwersytecie Pedagogicznym, umożliwiają nawiązanie współpracy ze specjalistami w placówkach  organizujących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.

Absolwenci o kierunku

„Chciałam podziękować osobom, które rzetelnie przygotowały zajęcia i pomogły mi zrozumieć potrzeby dzieci z wybraną niepełnosprawnością”
„Bardzo dziękuję za zajęcia praktyczne w Centrum Maltańskim”
„Wysoko oceniam przydatność studiów z punktu widzenia kadry i zajęć praktycznych"

Kontakt

  • Biuro Rekrutacji

    ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków

    pokój 50, parter;

    e-mail: rekrutacja.podyplomowe@up.krakow.pl;

    tel. 12 662 74 80

  • Organizator studiów

    Instytut Pedagogiki Specjalnej

    ul. Ingardena 4, 30-060 Kraków, pokój 110

    e-mail: ipskn@up.krakow.pl;

    tel. 12 662 66 36