Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) – diagnoza, terapia, edukacja i wsparcie

Studia pozwalają na uporządkowanie i pogłębienie wiedzy na temat rozwoju i funkcjonowania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, a także celów, zasad i przebiegu procesu interdyscyplinarnej diagnozy, procesu edukacji i rehabilitacji oraz organizowania procesu wsparcia osoby z ASD i jej rodziny.

Studia przygotowują do udziału w interdyscyplinarnej diagnozie osób z ASD z wykorzystaniem tradycyjnych i nowoczesnych metod i technik diagnostycznych, jak również udziału w procesie planowania działań edukacyjno-terapeutycznych ukierunkowanych na wspieranie osoby z ASD i jej rodziny.

Przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne – 145 godzin

• Współczesne trendy w pedagogice specjalnej
  • Neurofizjologiczne podstawy zaburzeń w rozwoju
  • Wybrane zagadnienia z psychopatologii
  • Autystyczne spectrum zaburzeń – etiologia, epidemiologia i symptomatologia
  • Teoria umysłu – aspekty naukowe i praktyczne
  • Autystyczne spectrum zaburzeń – etiologia, epidemiologia i symptomatologia
  • ASD i współwystępujące niepełnosprawności
  • Wybitne zdolności u osób z ASD
  • Diagnoza psychopedagogiczna osób z ASD
  • Nowoczesne technologie w diagnozie osób z ASD
  • Zaburzenia przetwarzania sensorycznego u osób z ASD
  • Podejście niedyrektywne w terapii osób z ASD
  • Stosowana analiza zachowania w pracy z osobami z ASD

Dydaktyka specjalna – 135 godzin

• Rozwijanie kompetencji społecznych osób z ASD
  • Zachowania trudne u osób z ASD – diagnoza i strategie postępowania
  • Wspomagające i alternatywne metody komunikacji w pracy z osobami z ASD
  • Wsparcie rodziny dziecka z ASD
  • Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z ASD
  • Metodyka pracy z dzieckiem z ASD w przedszkolu
  • Metodyka pracy z uczniem z ASD w szkole
  • Dorosłość osób z ASD

Praktyki – 120 godzin

40 godzin praktyki realizowanej samodzielnie przez studenta, 80 godzin praktyk związanych z poszczególnymi zajęciami realizowanych w placówkach wczesnego wspomagania, szkołach, środowiskowych domach pomocy społecznej i /lub ośrodkach prowadzonych przez pozarządowe organizacje pożytku publicznego.

Adresatami studiów są absolwenci studiów I i II stopnia – nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy posiadający przygotowanie pedagogiczne.

Absolwent studiów podyplomowych Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) – diagnoza, terapia, edukacja i wsparcie otrzymuje kwalifikacje dające przygotowanie do pracy z osobami posiadającymi orzeczenie wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera. Ponadto absolwent nabywa kompetencje w zakresie udzielania wsparcia środowisku rodzinnemu osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

W zależności od posiadanych kwalifikacji bazowych można uzyskać uprawnienia do prowadzenia zajęć z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w przedszkolach, szkołach, ośrodkach szkolno-wychowawczych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz innych placówkach zajmujących się diagnozą, terapią, edukacją i wsparciem tej grupy osób.

• Dyplom/odpis dyplomu/ ukończenia studiów wyższych (kserokopia, oryginał do wglądu na pierwszych zajęciach)

2020-06-01 - 2020-09-30
2020-10-01
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
  • Potwierdzenie przyjęcia na studia podyplomowe. O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność złożenia dokumentów oraz wynik postępowania kwalifikacyjnego. Informację otrzymasz na adres e-mail podany w formularzu rekrutacyjnym.
  • Masz pytania? napisz: rekrutacja.podyplomowe@up.krakow.pl lub zadzwoń do Centrum Doskonalenia Kompetencji
* Oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu na pierwszych zajęciach w październiku 2020 r.

I rata – do 31 października 2020 r.,
II rata – do 30 listopada 2020 r.,
III rata – do 15 marca 2021r.,
IV rata – do 30 kwietnia 2021 r.

dr Elżbieta Lubińska-Kościółek

Kadrę stanowią doświadczeni terapeuci i nauczyciele związani między innymi z Maltańskim Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie, Polskim Stowarzyszeniem Terapii Behawioralnej, Centrum Autyzmu w Krakowie, a także  pracownicy Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Dlaczego warto

W programie studiów uwzględniono wiedzę i umiejętności, stanowiące niezbędne przygotowanie do podjęcia pracy edukacyjnej i terapeutycznej z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, jak również pomocy ich rodzinom.   Atutem naszej oferty są zajęcia prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów, posiadających wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami z ASD oraz możliwość zapoznania się z nowoczesnymi metodami diagnostycznymi i terapeutycznymi, wykorzystującymi rozwiązania oparte o  zaawansowane technologie.

• Biuro Rekrutacji

ul. Podchorążych 2 30-084 Kraków