Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży. Diagnoza i profilaktyka

Celem studiów podyplomowych „Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży. Diagnoza i profilaktyka” jest uzyskanie przygotowanie merytorycznego, praktycznego (metodycznego) do pracy z dziećmi i młodzieżą przejawiającymi zachowania ryzykowne.

Studia podyplomowe „Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży. Diagnoza i profilaktyka” realizowane są w ciągu 2 semestrów, podczas których zgodnie z planem studiów słuchacz odbędzie 270 godzin dydaktycznych.

Na ramowy plan studiów składają się kursy:

• Wybrane zagadnienia psychologii rozwojowej i klinicznej
  • Środowiskowe uwarunkowania zaburzeń jednostki i systemu rodziny
  • Teoretyczne i praktyczne podejście paradygmatu poznawczo-behawioralny w terapii uzależnień
  • Wybrane zagadnienia diagnozy psycho-pedagogicznej
  • Uzależnienia behawioralne
  • Trening zachowań konstruktywnych
  • Wybrane teorie komunikacji interpersonalnej
  • Arteterapia

• Metodyka profilaktyki uzależnień
  • Warsztaty diagnozy zachowań ryzykownych w Sieci
  • Warsztaty mediacji rodzinnych
  • Wsparcie rodziny z problemem uzależnienia
  • Metodologia badań
  • Studium przypadku
  • Projekt terapeutyczny
  • Praca z grupą
  • Warsztaty konstruowania programów profilaktyczno-terapeutycznych

PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży. Diagnoza i profilaktyka

Dyplom ukończenia studiów wyższych z zakresu pedagogiki lub innych kierunków nauczycielskich na poziomie magistra.
Przyjęcie odbywa się na podstawie kolejności zgłoszeń.

Uprawnienia związane z posiadanymi kwalifikacjami:

Absolwent uzyskuje uprawnienia do prowadzenia zajęć o charakterze profilaktyczno – wychowawczym z osobami wykazującymi zachowania ryzykowne oraz ich rodzinami.

Semestr 1:
09-10.10.2021; 23-24.10.2021; 06-07.11.2021; 20-21.11.2021; 04-05.12.2021; 18-19.12.2021; 08-09.01.2022; 22-23.01.2022; 05-06.02.2022.

Semestr 2:
05-06.03.2022; 19-20.03.2022; 02-03.04.2022; 16-17.04.2022; 14-15.05.2022; 28-29.05.2022; 11-12.06.2022; 25-26.06.2022; 09-10.07.2022.

Zajęcia realizowane w trybie stacjonarnym.

Przewidywane godziny zajęć to sobota 9.00-18.00 oraz niedziela 9.00-15.00.

• Dolny limit przyjęć:  20

2021-06-01 - 2021-09-30
2021-10-01
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, zajęcia stacjonarne

Dr Roman Solecki

Dlaczego warto

Pandemia oraz doświadczenie nauczania zdalnego zwróciło uwagę na wielość zachowań ryzykownych, które obserwujemy wśród dzieci i młodzieży: depresyjność, uzależniania behawioralne, kryzysy egzystencjalne i zachowania suicydalne, agresja. Tylko rzetelna diagnoza uczniów, ich potrzeb i potencjału oraz środowisk wychowawczych i obecnych w nich czynników ryzyka i czynników chroniących a także znajomość podstawowych mechanizmów powstawania zachowań ryzykownych, pozwolą na projektowania odpowiednich działań profilaktycznych, edukacyjnych i terapeutycznych. Studia przygotowują do całościowej diagnozy oraz profesjonalnego konstruowania szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych.

Instytutu Nauk o Wychowaniu
    ul. Ingardena 4, 30-060 Kraków