Zagadnienia teorii i praktyki legislacji

Celem studiów podyplomowych „Zagadnienia teorii i praktyki legislacji” jest przygotowanie absolwenta do pracy na stanowiskach związanych z tworzeniem i opiniowaniem aktów prawnych poprzez pogłębienie wiedzy i umiejętności osób zajmujących się tworzeniem aktów prawnych posiadanych przez nie w momencie rozpoczęcia studiów.
W trakcie studiów ich uczestnicy nabędą wiedzę teoretyczną dot. ogólnych zasad tworzenia prawa, źródeł prawa w Polsce, podstawowych gałęzi prawa, zagadnień techniki legislacyjnej, oraz umiejętności praktyczne związanych z redakcją aktów normatywnych różnej rangi (od ustaw do aktów prawa miejscowego), należących do źródeł prawa powszechnego, oraz kontrolą legislacyjnej poprawności aktów normatywnych w RP.

Studia podyplomowe realizowane są w ciągu 2 semestrów, podczas których zgodnie z planem studiów słuchacz odbędzie 240 godzin dydaktycznych, w tym wykłady i ćwiczenia.

Na ramowy plan studiów składają się kursy:

• Podstawowe zagadnienia prawoznawstwa
  • Konstytucyjne zasady tworzenia prawa
  • Metodyka pracy legislatora
  • Zasada prawidłowej legislacji i dyrektywy stanowienia prawa
  • Administracja publiczna i jej funkcje prawotwórcze
  • Systemy informacji prawnej i ich obsługa
  • Nadzór i kontrola nad procesem legislacji

• Praktyczne aspekty stosowania Konstytucji w działalności organów władzy publicznej
  • Aktualne problemy legislacji ustawowej
  • Prawo międzynarodowe i ponadnarodowe w systemie prawnym RP
  • Praktyczne aspekty tworzenia przepisów aktów podustawowych
  • Legislacja samorządowa w praktyce
  • Problematyka tworzenia aktów prawa wewnętrznego
  • Legislacja finansowa
  • Warsztaty legislacyjne

PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH     Zagadnienia teorii i praktyki legislacji

Studia są skierowane do osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych I lub II stopnia bądź jednolitych studiów magisterskich – na dowolnym kierunku.

Absolwent studiów uzyska wiedzę i umiejętności związane z redakcją aktów normatywnych obowiązujących (zarówno powszechnie, jak i wewnętrznie) w RP. Praktyczna forma prowadzenia zajęć umożliwi absolwentowi samodzielne przygotowywanie aktów prawnych, kontrolę ich poprawności zgodnie z obowiązującymi zasadami poprawnej legislacji oraz sporządzanie i kontrolę dokumentacji związanej z procesem prawotwórczym (sporządzanie oceny wpływu, OSR, OSR –ex post, przeprowadzenie konsultacji społecznych).

Zajęcia realizowane w formie zdalnej.

• Dolny limit przyjęć:  20

2021-06-01 - 2021-09-30